loading

Columbia Santa Rita

Zpracování / odrůda promytá / Caturra, Castillo, Catuai, Typica
Kontinent: Jižní Amerika
Oblast produkce: Huila & Tolima 
Nadmořská výška: 1500 - 1980 m.n.m.
Chuťový profil: Mléčná čokoláda, oříšky, švestky, SCAE score 83,5

 

Tato organická káva je výsledkem tvrdé práce a úsilí asi 84 drobných producentů žijících ve městě Santa Rita a jeho okolí v obci Aipe v kolumbijské oblasti Huila. S klasickým profilem podobným Nutelle s tony ovocnoé švestky je tato káva skvělým místem pro vaši sezónní směs espressa nebo skvělá plná snídaňová filtrovaná káva.

Producenti:

Asociación de Productores, Transformadores y Exportadores de Café Del Municipio de Aipe (Asopcafa) je mladá organizace, která dělá velké pokroky v kávě v proslulém kolumbijském oddělení pěstování kávy Huila. Asopcafa založilo v roce 2013 88 pěstitelů kávy žijících v obci Aipe a jejím okolí. Pěstitelé se především snažili podporovat zemědělství (zejména kávu) jako prostředek lidského rozvoje v regionu.

Stejně jako většina "venkovské" Kolumbie byla i Huila silně zasažena kolumbijským ozbrojeným konfliktem v 90. a začátkem 20. století. Partneři FARC převzali obrovské řády severního Nariña a sousedního Tolima a Cauca a vytvořili koridor migrace do Huily, když rodiny utekly z kontroly FARC a následného násilí. Vládní přítomnost byla omezená, FARC měla těžkou ruku v místní ekonomice a rodiny a komunity měly velké potíže s dosahováním cílů. Sotva kdokoli dokázal investovat do své výroby kávy.

Po těžkém období se v roce 2010 začalo blýskat na lepší časy. Po několika letech spolupráce s různými partnery se společnosti Asopcafa podařilo získat certifikáty Organic a Fair Trade. Začali také spolupracovat se společnostmi, jako je InConexus, které jim pomohly umístit své nabídky na specializovaný trh. Výsledkem těchto akcí je, že skupina dosáhla náročných mezinárodních trhů, a tím vydělala za své kávy vyšší ceny.

Zpracování po sklizni

Každý člen Asopcafa obhospodařuje v průměru asi 3,5 hektaru a je zodpovědný za zpracování vlastní kávy na svých jednotlivých farmách. Káva se selektivně ručně sklízí, obvykle s celou rodinou a poté se třídí, aby se odstranily jakékoli malé nebo poškozené třešně. Káva se pak rozmělní a fermentuje v nádržích (obvykle vedle sebe) po dobu asi 30 hodin, v závislosti na okolní teplotě. Po kvašení se káva dobře umývá ve sladké vodě a suší v soláriích (v zakrytých sušící „stanech“ nebo sklenícich) nebo na střeše Suchá a pravidelně prohrabává po dobu 12 až 18 dní, nebo dokud nedosáhne vlhkosti kolem 12%.

Kolumbijská káva patří mezi nejlepší kávy na světě. Od počátku 19. století Kolumbie vyrábí a vyváží kávu, která je známá svým plným tělem, jasnou kyselostí a bohatou dochutí. V tomto regionu existuje několik rozdílů. Na severu se třešně pěstují v nižších nadmořských výškách a vyšších teplotách a produkují hlubší, zemnější chuť se střední kyselostí, káva má silnější tělo a ořechovo-čokoládové tóny (Magdalena, Casanare, Santander, Norte De Santander). Kávy z jižních oblastí (Cauca, Nariño, Huila a Tolima del Sur) jsou známé svou jemnou chutí s citrónovými a sladkými tóny, podloženými středním tělem a zvýšenou kyselostí. Střední region (Caldas, Quindío, Risaralda, Valle del Norte, Antioquia, Cundinamarca a Tolima del Norte) je spíše vyvážený, s ovocnými a bylinnými tóny, aniž by ztratil specifické vlastnosti každého mikroregionu. Díky této rozmanité kávě je Kolumbie druhou největší arabskou produkční zemí na světě, s jedinečným bonusem, který nabízí čerstvé plodiny po celý rok. Oblast

Huila je jednou z nejznámějších oblastí pěstování kávy v Kolumbii. Ministerstvo Huila (počet obyvatel: 1 125 000) se nachází v jihozápadní části země, přičemž hlavním městem je Neiva (počet obyvatel: 380 000). Oddělení je z velké části umístěno v kolumbijském masivu, kde leží o.a. Druhý nejvyšší kolumbijský vrchol, vulkán Nevado Del Huila. Sopečné půdě se v těchto částech Andách opravdu nedá vyhnout, takže pěstování kávy je tak úrodnou půdou. K úrodné půdě přispívá také řeka Magdalena, největší kolumbijský potok, který podle některých zdrojů vytváří 86% kolumbijského HDP (přímo nebo nepřímo).